Naše články

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Flyball - 1.díl: Kde se vlastně vzal?

 

Okolo roku 1970 vznikl v Severní Americe sport se psy, který byl vhodný pro všechny psovody, ať už fyzicky či jinak zdravotně handicapované. Mezi původní zakladatele patří tedy většinou velmi nadšení kynologové, kteří chtěli svým temperamentním pejskům dopřát dostatek pohybu a adrenalinu, avšak vzhledem k již zmíněným zdravotním potížím nebo věku nemohli dělat sporty typu Agility.

 

Nově vzniklý sport si velmi rychle získal oblibu široké veřejnosti a po dobu přibližně 13-ti let se po celé Americe konaly ukázky a neoficiální závody. Po těchto několika letech dostal flyball ucelená pravidla a mohl se tak konat první oficiální závod. V roce 1985 vznikla Severoamerická Flyballová Asociace (North American Flyball Association – známá pod zkratkou NAFA), která vydala pravidla, jež dodnes využívá většina flyballových klubů světa, byť s drobnými úpravami. V Evropě bychom mohli za flyballové velmoci označit Velkou Británii, Belgii, Holandsko, Itálii, Rakousko a v neposlední řadě také Českou republiku.

Naši vlast seznámil s flyballem poprvé teprve před rokem 2000 pan Stanislav Wolf a Antonín Grygar. Tento sport jako takový se však nepodařilo „rozjet“ naplno a postupně povědomí veřejnosti upadalo. Naštěstí však v roce 2003 dostala Míla Vrbová až neuvěřitelný nápad – sestavit družstvo, které by mohlo plnohodnotně reprezentovat Čechy na Mistrovství Evropy. Ono neuvěřitelné se stalo skutečností, vzniklo družstvo Hop Trop Prague a na ME skončilo ve své  4. divizi jako první! 7.9.2003 byl založen Flyball club ČR. FC ČR dodnes zastává roli tvůrce pravidel, školitele rozhodčích a také zejména propagátora tohoto sportu.

Poslední dva roky prožívá flyball v Čechách obrovský rozvoj, neustále přibývají nová a nová družstva a samozřejmě s tím souvisí i nárůst počtu turnajů v sezóně. V současné době je oficiálně zaregistrováno 49 družstev a je pořádáno přes 10 turnajů ročně včetně Mistrovství republiky a několika mezinárodních turnajů, z nichž asi nejoblíbenější a nejhezčí je Eager´s cup. Naše nejlepší družstva se pravidelně účastní zahraničních turnajů včetně Mistrovství Evropy. V současné době drží český rekord družstvo Hop Trop PRAGUE a to neuvěřitelných 17,07s.

A jak tento sport vlastně vypadá a v čem spočívá? Co všechno musí během několika vteřin zvládnout psi i psovodi? To bude tématem příštího dílu

 

Autor: Tereza Hladká (fakta převzata z oficiálních webových stránek FC ČR)

Tento článek byl napsán pro server www.mazlickoviny.cz