Naše články

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

 Flyball - 2.díl: O co vlastně jde?

Pokud máte rádi adrenalin, fandění, jste hodně soutěživí, máte týmového ducha a váš pes je rychlý milovník aportování, tak je pro Vás tenhle sport jako stvořený. Váš pes by měl za cca 4-6 sec. Proběhnout tam i zpět dráhu dlouhou asi 20m tvořenou 4-mi skokovými překážkami a boxem vystřelujícím míčky. Toto je hodně zjednodušený popis hlavní myšlenky Flyballu.

Když si rozeberete tento sport do detailu, zjistíte, že to není zase až tak jednoduché a nudné jak se zprvu zdá.

  

Ve Flyballu se utkávají čtyř členná družstva, přičemž v jednu chvíli proti sobě závodí dvě družstva zároveň na dvou stejných flyballových drahách složených ze startovní čáry, čtyř skokových překážek a mechanického zařízení. To při náběhu psa na jeho spouštěcí plochu vystřelí míček přímo proti psovi. Ten musí míček chytit a donést ho až za cílovou čáru zpět ke svému psovodovi. Ve chvíli, kdy první pes dráhu opouští, nastupuje na ní další pes. Oba se míjí přímo na startovní čáře.

Po odběhnutí celého týmu bez chyb závod končí.

Nyní si rozebereme úkoly jednotlivých členů týmu:

Nabíječ- Velmi důležitá osoba postávající za boxem. Nabíječ by měl mít opravdu výrazný hlas, protože láká a motivuje psy k lepšímu výkonu pouze verbálně.  Musí dobře znát pravidla pro nabíječe a boxové rozhodčí, protože po ukončení běhu jeho týmu se z něj automaticky stává boxový rozhodčí pro následující rozběh. Dobrý nabíječ se také pozná podle zvládnutého managementu míčků, které vkládá do boxuJ

Psovod- Stres, adrenalin, rychlost a občas i totální dezorientace a euforie. To vše Vás jako psovody potká při flyballu. Vaším úkolem v roli psovoda je vyslat psa na dráhu a při návratu ho zase odchytit. Teoreticky je to úkol poměrně jednoduchý. Ale až si přečtete kompletní pravidla, kterými se musíte řídit, uvidíte poprvé startovní semafory a poprvé vystartujete na dráhu, tak zjistíte, že opak je pravdou.  Velké množství chyb, které stojí družstvo prohraný běh, je právě ze strany psovodů.

Pes- Výborně vytrénovaný pes, který vlastní flyballovou licenci by se měl na dráze chovat následovně!

Startovní čidlo by měl protnout přesně v okamžiku, když se na semaforu rozsvítí zelená ( závisí na jeho psovodovi). Konstantní skokovou technikou překoná  všechny překážky až k boxu. Na box naskočí z větší vzdálenosti a nabere vystřelený míček. Bez jakéhokoliv přešlapávání a cupitání se odráží od boxu a vyráží zpět na dráhu.  Tento náskok na box se nazývá příznačně „plavecká otočka“. Cestou zpět s míčkem v tlamě překoná opět čtyři překážky a míček v cíli odevzdá svému psovodovi.

Pes, který byl trénován opravdu správně, si na dráze nevšimne poztrácených míčků z předchozích běhů, ostatních psů a ani jiných rušivých vlivů, které by ho mohli svádět k chybě. Svou práci provede rychle a čistě.

Dlouho se tvrdilo, že flyball mohou dělat pouze psi, kteří mají rádi aport a míčky. Není tomu tak.  Pomocí dobře připraveného tréninkového plánu a správného aplikování zásad pozitivního upevňování se flyball dá naučit každého psa (s ohledem na fyzické předpoklady ).

V příštím díle se můžete těšit na informace o flyballovém parkuru. Překážky, box, EJS + další osoby, bez nichž by nebyl flyball na takové úrovni jako je dnes.

Autor: Tereza a Jan Hladkých

Tento článek byl napsán pro server www.mazlickoviny.cz