Naše články

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

 Flyball - 4.díl: Jak trénujeme v Jihočeské psí akademii?

Dříve než se pustíme do popisu naší metodiky, je důležité si uvědomit jednu věc. Tyto tréninkové metody Vám nikdy nebudou fungovat, nebo budou fungovat jen nedokonale, pokud k výchově a tréninku nepřistupujete od základu pouze pomocí pozitivního posilování. Nechci tím rozdělovat metody tréninku na ty špatné a na ty dobré. Každé družstvo má svou metodu a já bych Vás ráda seznámila s tou naší.

 

Neexistuje univerzální postup ani prostý popis jak trénovat jednotlivé části. Existuje pouze obecná metoda, kterou musíte přizpůsobit situaci, konkrétnímu jedinci, prostředí a mnoha dalším faktorům. Jednoduše řečeno, psa, který byl od mala veden v kontrastu „smíš a nesmíš“, flyball naším způsobem pravděpodobně nenaučíte. Musíte změnit celkový přístup k tréninku a výchově.

Restartujte se

Existuje řada zažitých tvrzení, podle kterých by flyball mohli dělat pouze psi, kteří milují aportování popř. tenisový míček.  Tvrzení, že flyball je jen pro velmi rychlé a od „přírody“ mrštné psy, kteří mají spoustu drivu. Oprostěte se od těchto tvrzení! Flyball může dělat každý pes, který pro to má fyzické předpoklady, tedy přibližně 90% psů. Jde jen o správnou motivaci, o podchycení důležitých chování, o důvěrný vztah pejska a jeho páníčka, o správné načasování, o velmi dobře rozfázovaný tréninkový plán krok po kroku.

Co děláme jinak

Vycházím z toho, že každý z Vás zná zásady pozitivního posilování a umí tyto zásady aplikovat do tréninku psa. Členi našeho družstva -South Bohemias Speedy Paws- se to učí nejen na praktických lekcích na place, ale také teoreticky v učebně.  Jedná se o celou řadu principů, které je třeba 100% dodržovat a rozumět jim.

Nejprve je důležité mít připravený kompletní tréninkový postup. Stanovit si jasné kroky, kterých chcete dosáhnout během jednotlivých lekcí. Tento postup nemůže být fixní, ale musí být variabilní, aby se dal libovolně měnit dle potřeb. V praxi to vypadá tak, že jeden kompletní běh psa rozsekáte na několik částí. Například takto:

 1. Skočky a skoková technika
 2. Střídačky (odběh z dráhy a náběh na dráhu)
 3. Práce s míčkem
 4. Pohyb mezi poslední skočkou a boxem
 5. Práce na boxu

Každý z těchto bodů se dále větví do několika „podbodů“ a tyto „podbody“ se dále větví do počátečních typů chování, které tvarujeme krůček po krůčku. Finální podobou je myšlen jeden bezchybný a technicky bezvadný běh.

Každý nyní může namítnout, že trénuje naprosto stejně.

 Naše metoda vychází z amerického modelu, avšak pozměněná o vlastní náhled, zkušenosti a potřeby.  Zásadním rozdílem je, že u nás se nesetkáte s luringem a to v žádné jeho podobě.

Trénink flyballu probíhá pouze a výhradně pomocí shapingu a capturingu. Neexistuje navádění na hračku nebo na pamlsek, neexistuje navádění vodítkem, neexistuje jakákoliv mechanická manipulace či korekce.  Všechny kroky, které pejsek dělá a úkoly, které plní od donášení míčku vtisknutím do dlaně, plavecké otočky, střídačky či celého velmi rychlého běhu je jeho vlastní rozhodnutí. Vy jste pro svého psa prostředek, jak dosáhnout svého maxima, vy jste jeho „hnací motor“, vy jste ten, kdo má v rukou jeho obrovskou motivaci v podobě těch nejlepších odměn. Ve zkratce to vypadá tak, že stojíte vklidu s odměnami a Váš pejsek je ten, kdo je aktivní, kdo se snaží dosáhnout svého maxima, kdo přemýšlí, jak své chování ještě vylepšit, aby získal větší a větší odměnu.

Na začátku přijdete se psem a na konci odejdete se psem, který miluje flyball a zatraceně dobře ho umí.

Benefity

Stále to zní stejně jako normální trénink flyballu? Shrnu pro Vás tedy několik velmi zásadních věcí:

 1. Cíl, který jste stanovili, Váš pejsek jasně identifikuje a proto je i za výsledné chování a jeho podobu odpovědný on, pejsek si své chyby okamžitě a zřetelně uvědomuje, proto se snaží, jak jen může je nedělat a pokud přes to chybu udělá, sám si ji hned aktivně opraví
 2. Pejsek zná zásady sebekontroly, pod kontrolou máte pejska Vy a stejně on kontroluje sám sebe, jeho drive je kontrolovaný, dbáme na maximální šetrnost pro psychiku psa
 3. Pejsek běhá flyball, protože se tak sám rozhodl ve všech krocích, flyball miluje
 4. Pejsek se 100% soustředí na svou práci, protože má pro něj vysokou hodnotu, bude běhat flyball, i kdyby si vedle hrál pes, hárala fena, křičely děti, padaly a kutálely se míčky, i kdyby si divák zrovna griloval klobásu na otevřeném ohni J
 5. Pejsek má velmi rád hry s klecí, proto má vždy a kdekoliv možnost dostatečného odpočinku a relaxu mezi běhy
 6. Pejsek je udržován ve velmi dobré fyzické kondici

Závěrem

V příštím článku si blíže popíšeme jednotlivé kroky v tréninku. Rozfázujeme si první část tréninku flyballu, kterou nazýváme jednoduše „kužel“. 

Autor: Tereza Hladká

Foto: Káťa Endlerová

Tento článek byl napsán pro server www.mazlickoviny.cz