Naše články

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

 Flyball - 5.díl: První kroky - kužel

Hned na začátek bych vás chtěla upozornit, že se zde nedočtete přesný popis „KNOW HOW“ jak trénovat flyball pomocí pozitivního posilování. Nejen, že si tím určitým způsobem chráníme dlouhé noci strávené nad překlady, dopisováním se zahraničními týmy a velkou dávku vlastních nápadů a zkušeností.

Také je třeba si uvědomit, že pouze držet se přesného popisu „Jak na to“ Vás ke kýženému cíli většinou nedovede. Nejdůležitější je pochopit PROČ se postupuje zrovna tímto způsobem.

Začínáme

Představme si, že máme psa, který si k flyballu nikdy „nepřičichl“. To je ideální případ pro popis. Tento pes zná shaping je tzv „našejpovaný“. Není nic snazšího než začít.

V minulém díle jsme si řekli, že si celý běh musíme rozfázovat do několika základních kroků, které budeme dále dělit na menší kroky. Je to logické, dobří trenéři agility také nezačínají trénink na celém parkuru. Díky rozfázování tréninku na malé kroky se vždy budete mít kam vrátit, pokud se objeví jakákoliv chyba. A naopak, získáte přehled o tom, jaké konkrétní prvky Vašemu pejskovi dělají největší problém a budete mít možnost se na ně zaměřit.

Jak jsem již nastínila v názvu, naším prvním krokem je kužel.

Kužel

Zásadní je vědět na kterou stranu se Váš pes stáčí, když sbírá jakýkoliv předmět ze země, abychom mohli trénink kuželu vést efektivně. Do budoucna tím jasně definujeme stranu, na kterou pes bude dělat plaveckou otočku a ve kterém otvoru bude mít míček. Pro vyváženost pohybu těla psa určitě trénujte obíhání různých jiných předmětů z obou stran. Při nácviku kuželu je však důležité, aby měl pejsek perfektně upevněnou jen jednu stranu, je to nezbytné pro správný nácvik budoucí plavecké otočky.

Kuželem tedy začínáme trénink plavecké otočky. Tento prvek práce na boxu je nejvíce diskutovaným prvkem na všech zahraničních fórech flyballových týmů. Správně vytvarovaná plavecká otočka spojená se správným pohybem psa mezi boxem a poslední překážkou dokáže běh Vašeho psa opravdu výrazně zrychlit. To ale není to hlavní plus.

Největší přínos shledávám v přirozenosti tohoto pohybu na boxu. Psí tělo, klouby a krční páteř zejména, neuvěřitelně trpí, pokud pejsek v plné rychlosti zarazí o box přední tlapy, vezme míček, trhne hlavou a prudce se otočí zpět na dráhu. Zejména z tohoto důvodu je správně nacvičená plavecká otočka tolik důležitá. Ať dělá pes jakýkoliv sport, vždy bychom měli mít na prvním místě jeho psychické i fyzické zdraví.

Pes se tedy učí obíhat kužel ze všech vysílaných směrů ze všech vzdáleností a to za každé, později i velmi rušivé, situace. I přesto, že pes již zvládá obíhání za všech možných situací, stále toto chování není pod povelem, protože ještě zdaleka není chování hotové, tedy vytvarované do závěrečné podoby.

Co dál?

Kužel je hlavním pojícím prvkem mezi boxem a dráhou. Kužel se pouze neobíhá, trénujeme s ním spousty dalších variant nácviku plavecké otočky, které jsou naprosto nezbytné pro správnou plaveckou otočku. Ty se dozvíte pouze u nás na tréninku v Jihočeské psí akademii.

Závěrem

V příštím článku probereme skokovou techniku, jasné definování našeho cíle psovi a budování hodnoty pro dráhu.

Autor: Tereza Hladká

Foto: Kateřina Endlerová

Tento článek byl napsán pro server www.mazlickoviny.cz