Naše články

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Flyball – 6.díl: Skoková technika a hodnota dráhy

Dalším prvkem našeho tréninku flyballu je samozřejmě nácvik běhu v dráze a také trénink skokové techniky. Flyballová dráha se skládá ze čtyř skokových překážek postavených v rovině a boxu. Box trénujeme od začátku úplně mimo dráhu a vkládáme ho za překážky až po určité dosažené úrovni pejska.

 

Výhodou běhu po dráze ve flyballe je fakt, že jsou od sebe překážky vzdálené všechny na centimetry stejně a navíc se tato vzdálenost nikdy v budoucnu nemění. Toto dává v tréninku perfektní možnost, jak pejska naučit konstantní a dlouhý skok, ten si pejsek zapamatuje a získá po nějaké době tzv. svalovou paměť, což je obrovská výhoda oproti skokům např. v agility, kde je potřeba naučit pejska velkou spoustu druhů skoků. Co se ale mění a to velmi často je výška skoku a to i v rámci jednoho turnaje bude Váš pejsek nucen zvládat změnu výšky překážky. Na tuto skutečnost je samozřejmě důležité psa připravit. Dále je v dráze velmi důležitá rychlost.

Trénink dráhy pro pejska, který začíná, probíhá u nás tak, že se začne pouze nácvikem skoku přes jednu překážku. Naučíme nejdříve psa skákat tuto překážku a pomocí hodnot odměn mu „vysvětlíme“ proč je dobré vždy raději běžet dopředu přes překážku a ne jí oběhnout a nepřeskočit. Pokud vidíme, že skok má pro psa vysokou hodnotu začneme trénovat vysílání z různé vzdálenosti a z různých směrů, snažíme se tak psa vyvést z míry. Poté trénujeme všechny možné rušivé vlivy, které můžou pejska potkat. Např. hračky v okolí a na dráze, pamlsky v okolí a na dráze, tenisáky v okolí a na dráze, hlučné lidi v okolí a blízko dráhy, hrající si psy v okolí a blízko dráhy atd. atd. fantazii se meze nekladou.

Ve chvíli, kdy pes zvládá perfektně za jakýchkoliv okolností skákat přes překážku, přidáme postupně po jedné všechny tři zbylé překážky, to už bývá otázkou jednoho tréninku, jde to velmi dobře.

Na začátku vždy používáme nejnižší skok a dále podle toho, jaké bude mít pejsky v týmu po dvou centimetrech skok zvyšujeme.

Když už pejsek skáče více překážek za sebou je krásně patrné, jak propracovanou má skokovou techniku. Správná skoková technika je důležitá z hlediska bezpečnosti psa na parkuru, z hlediska správného rozložení sil v těle a naopak nezatěžování příliš konkrétní strany těla psa, krku, kloubů apod. Jsou pejsci, kteří přirozeně skáčou velmi dobře a daleko, pak je ale spousta psů, kteří nemají příliš  dobrou techniku skoku a takové je potřeba naučit skákat. K nácviku skokové techniky používáme velmi známou a oblíbenou řadu cvičení skokové gymnastiky, které vypracovala Susan Salo.

Pokud už pejsek zvládá všechna výše zmíněná kritéria, přejdeme na trénink rychlosti. Rychlost trénujeme několika způsoby najednou, sprintem psovoda ve směru od dráhy, sprintem jiného psa či člověka vedle dráhy, zvyšováním hodnoty dráhy a také přidáváním odměn a cviků zvyšujících drive před i po běhu. Takový trénink je ale důležité stále prokládat cviky na kontrolu a dostatečným odpočinkem, nechceme mít psa neustále v drivu bláznícího při pohledu na dráhu, chceme mít psa, který má na dráze vysoký drive, stejně tak ale chápe ukončení cvičení a v klidu v pauzách odpočívá.

Pokud bych měla shrnout do několika bodů to, co je pro nás na dráze důležité, tak je to:

  1. Vysoká hodnota dráhy
  2. Správná skoková technika a získaná svalová paměť
  3. Rychlost
  4. Drive a kontrola ve stejném poměru

V příštím díle si řekneme o tréninku donášení míčku.

Tento článek byl napsán pro server www.mazlickoviny.cz