Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Messiho pojetí: Jak (ne)bojovat s útěkářem - 3.díl

 

Poprvé v životě jsem se rozhodla, že požádám o pomoc někoho s více zkušenostmi, hledala jsem všude mezi známými a vyhledávala semináře „odborníků“ po celé ČR, náplní takových seminářů bylo vždycky jedno a to samé, návody, jak psa nejlépe potrestat (EO na 1. místě, ostnáče, tvrzení: „Paní, vy máte doma unikát, to je pes, který se narodil jako typický alfa samec“, el. ohradníky, obojky s pepř. spreji atd. atd.), pokaždé jsem na takový seminář buď vůbec nedorazila anebo se hned ve dveřích otočila o 180 stupňů.

 

Věděla jsem i přes to přes všechno, že tohle svému psovi prostě nikdy neudělám. Je to zajímavé, když se na toto období zpětně ohlížím, teorii o alfa samci a dominantních psech jsem tenkrát opravdu tak trochu věřila, nicméně již několik let (od té doby, co jsem měla doma tři psy) mi to ve spoustě situacích úplně nesedělo, ale bylo to zkrátka dané tvrzení, se kterým jsem stoprocentně v duchu asi ani moc nesouhlasila, nicméně bylo jedinou veřejnou teorií o chování vlků a psů ve skupině.

Osud tomu chtěl a moje velmi blízká kamarádka tehdy uspořádala krátké povídání o práci s klikrem a o shapingu, hodně mě to zaujalo a už na přednášce jsem si říkala „Tohle je přece něco, co by logicky mohlo Messiho bavit, vždyť samostatné přemýšlení to je ta dovednost, kterou uměl ze všech našich psů nejlépe, to je ta dovednost, se kterou u něj tak bojuji a neustále se snažím ji potlačit.“ Nikdy dříve by mě nenapadlo, že lze tuto dovednost využít při učení a nácviku nových chování.

Hned druhý den jsem tedy šla do obchodu a přinesla si domu svůj první klikr, nejdříve jsem ho tedy „naklikala“ a jako první úkol jsem mu zadala probíhání mezi dvěma PET lahvemi. Ten den se stalo něco neuvěřitelného, Messi se na mě poprvé dokázal chvilku soustředit, cvičení ho strašně bavilo a celý zbytek dne mě chodil kontrolovat, jestli náhodou zase nevyndám klikr. Chápete to? Messi za mnou chodil! Chtěl ze své vlastní vůle se mnou pracovat! Byla jsem z toho úplně vedle a nemohla jsem se dočkat až všechno předvedu manželovi. Snad se ani nemusím zmiňovat o tom za jak krátkou dobu Messi pochopil cíl triku s PET lahvemi.

Protože jsem v této době vedla tréninky agility, aniž bych cokoliv tušila o její metodice , jela jsem za účelem nových nápadů pro trénink na seminář Jany Kořínkové.  Tam jsem tehdy doslova a do písmene utrpěla šok,  na „place“ u Jany jsem zjistila, že prakticky všechno dělám špatně a hlavně přesně opačně, než jak to chtěla Jana. Celých několik nocí jsem nespala, ještě jsem vůbec nevěděla, jak to budu přesně dělat, ale věděla jsem, že touhle metodou. A tak jsem začala jezdit na všechny možné semináře a přednášky zaměřené na klikr, pozitivní posilování, agresivitu psů apod.

V následujících dílech se tedy pokusím popsat, jak jsem postupovala, ráda bych zdůraznila dvě věci:

  1. Každý pes je jiný, tohle tedy výborně zafungovalo na mého psa, problém Vašeho psa může pramenit možná z naprosto odlišných příčin, ale můžeme říci, že základ těchto postupů funguje na jakékoliv zvíře na naší planetě!
  2. Trénuji pomocí pozitivního posilování, vycházím z různých postupů spousty špičkových trenérů této metodiky z ČR i ze zahraničí, v neposlední řadě také samozřejmě na základě vlastních zkušeností, citu a svých úvah.

Autor: Tereza Hladká

Foto: Lucie Dušková a Jan Hladký