Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

 

Nosework hlavně hravě

Nosework jako nový psí sport jsem Vám představila v minulé klubové ročence plemene SBT. V článku, který nyní čtete, Vám osvětlím základy učení pachového vyhledávání. Na závěr si počtete, jak může být nosework zábavný i pro psovoda, milujete-li hry a procházky v přírodě.

 

 

Pro koho je NW vhodný?

První otázku, kterou si jistě klade majitel pejska, je tato: “Je nosework vhodný zrovna pro mého psa?” S klidem mohu prohlásit: “Ano!”. Vyhledávání pachu se opravdu hodí pro každého, pro mladé, staré, kliďasy i raply. Psy po operacích, s různými poruchami chování. Slouží doslova terapeuticky. Pejska tato činnost příjemně unaví. Tím nechci říct, že pouze tato činnost ho povede ke štěstí. Samozřejmě mladí psi potřebují i velkou dávku výdeje fyzické energie, aby byli spokojení.

 

Někdy to chvilku trvá, než se se psem domluvíme, co bude dělat, ale když pochopí, je vyhráno. Psi při noseworku milují práci samotnou, tedy čenichání. Jsou nadšení, že jim do toho páníček nemůže kecat. Je to práce téměř bez tlaku. Učená pozitivním posilováním. Bez korekcí a radostně. Někdy je však potřeba kočírovat bezmezné nadšení, které se tím u některých jedinců vytvoří.

 

Jak na to?

Při výcviku postupuji od jednoduššího ke složitějšímu, krok po kroku. Nejprve ztotožňuji pach s odměnou. Poté se dostáváme přes fázi, kdy psovodovi vše padá (klikr, pamlsek, vodítko, vzorek), pak následuje boj o žrádlo, kdy se pes snaží kromě odměn obdržených jako odměnu pozřít zbylé dobroty z psovodovy ruky, ať se je psovod snaží ukrýt co nejdál nebo co nejvýš od tlamy dotyčného zvířete. Nebo v záchvatu vzteku pozřít cokoliv jiného. (Né, to už trochu přeháním.)

Jakmile pejsek s nadšením šťouchá nosem ke vzorečku, učíme ho za ním chodit. Vzorek umisťujeme na hladkou podlahu a čekáme na správné chování psa. V tento okamžik přiřazujeme nový povel pro noseworkovou činnost. (Kreativitě psovoda se v tomto meze nekladou.) :) Pes již hezky chodí po místnosti za vzorkem a my mu ho začínáme schovávat za rohy nábytku tak, aby viděl, že ho schováváme.

Doteď jsme pejska pronásledovali s pamlskem v ruce, aby až vzorek najde, mohl dostat hned odměnu. Nyní je na čase naučit ho, aby psovodovi nález hezky a kultivovaně nahlásil. K tomu, aby přivábil pes psovoda s odměnou, může použít i dost nevybíravé způsoby (vyhrabávání nebo vytahování vzorku zuby). Je lepší, když si ke vzorku sedne, lehne, předvede zamrznutí, a vyjmutí vzorku nechá na psovodovi. Z teoretického pohledu jde o zavedení naučeného cviku do řetězce chování. 

Dále pak zvyšujeme jeho hledací schopnosti. Zvětšujeme prohledávaný prostor, ztěžujeme úroveň skrýše a čas, po který je vzorek uložen. Učíme ho hledat v nových prostředích a pracujeme i na tom, aby psa z práce nic nevytrhlo.

 

Noseworkové hry z naší dílny

Teď už v obrysech víte jak na to, a proto Vám můžu popsat slibované hry se psy. První hrou, kterou jsem s Terezou Hladkou zorganizovala, byla tříetapová hra “Po stopách komisaře Rexe”. Hra byla vypsána na tři termíny loňské zimy do třech různých prostředí. Týmy vyhledávaly plechovky se vzorky a zprávou, kterou pomocí SMS zpráv odesílaly operačnímu středisku (mně a Tereze). Od nás následně obdržely instrukce pro hledání další plechovky a zprávy. Nebylo výjimkou, že tým během etapy nachodil 20 km.

 

Druhou hrou z mé dílny a novinkou v noseworkových hrách, je hra NoWopoly inspirovaná legendární deskovou hrou Monopoly. Principem této hry je, že psi vyhledávají v terénu vzorek, u kterého je herní komodita, kterou po prohledání terénu bylo možné směnit za herní peníze. Za ty si hráči mohli nakupovat karty s hrady a zámky. Vyhrával největší pracháč. Hra měla velký úspěch a v únoru se bude opakovat. Moc se mi u ní líbí její tréninkový efekt. Protože tým může v terénu pracovat pouze 60 vteřin, poté ho střídají soupeři. Hra je spravedlivá, protože na ni dohlíží v terénu rozhodčí.

 

 

 

Závěrem

 Doufám, že se NW a hra NoWopoly bude dále těšit takovému obrovskému zájmu a nadšení jako tomu bylo při první generálce. Fotky z prvního NoWopoly naleznte ZDE