Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Úvod

Velice často se poslední dobou stává, že se nám na výcvik hlásí lidé s ne úplně standardními pejsky. Nejde ovšem o podivné a exotické křížence. Jde jen o velmi neobvyklá psí plemena z různých koutů světa. A proč se říká, že jsou tato plemena „neobvyklá“? Z označení „neobvyklé plemeno“ je nám jasné, že ne každý má takovéto plemeno doma. Má to jistě svoje důvody. Pojďme si shrnout, proč jsou tato plemena vyhledávaná a zároveň, proč jsou neobvyklá. Mělo by to tak zůstat i nadále?

 

Exotický vzhled

Nejčastějším důvodem na otázku „Proč jste si vybrali právě tohoto pejska?“ je právě jeho atraktivita. Všichni ti bíglové, borderky, ovčáci a ohaři jsou už okoukaní, ale takovýto unikát doma nemá jen tak někdo. Bohužel je tento argument opravdu na vrcholu pomyslného žebříčku důvodů k pořízení neobvyklého plemene. Nejčastěji takto odpovídají lidé, kteří mají pramalé zkušenosti se psy. Obvykle jde o jejich prvního nebo druhého pejska. Původní plemenné určení je pro ně něco jako zajímavost o jejich pejskovi a nepřikládají mu takovou důležitost, jakou skutečně má. Možná, že Vám soused bude závidět obrovského a majestátně vypadajícího psa do doby, než zlikviduje všechny opeřence v širokém okolí a jediný způsob, jak jít na procházku bude se sadou stahovacích obojků, košíkem a tyčí na krocení tygrů.

Odlišení se od okolí

Jak již z předchozího důvodu vyplývá, být jiný je IN! Nezapomínejme, že i majitelé borderek nebo australských ovčáků byli v určité chvíli jiní a IN. Dnes je to už pomalu vymírající mainstreamová vlna, která zavedla takové pojmy jako „nejchytřejší pes“ a podobně. Každé neobvyklé plemeno si v ČR prošlo svým objevením, rozšířením, šílenstvím a úpadkem. Můžeme jmenovat bígly, labradorské retrievery a retrievery obecně nebo již zmíněné border kolie, u kterých se pomalu završuje období s názvem šílenství a neodvratně se chýlí do fáze úpadku. Rozhodně Vás tím nechci zrazovat od následování módních vln, jen prosím čtěte dál.

Původní plemenné určení

Původní plemenné určení není jen hezké psaní o plemeni v knize nesoucí jeho jméno. Pokud máte to štěstí a nalezli jste knihu právě o Vašem plemeni v češtině, tak je to neochvějný důkaz toho, že si toto plemeno již prošlo svým boomem v ČR nebo nějaké jiné zemi a někdo o něm napsal. Doporučuji tyto řádky číst velmi pečlivě. Neberte je jako hezké a zábavné řádky, ale jako chladná fakta, nad kterými byste se měli pozastavit a zamyslet se.

 

 

Lovecký pes je naprosto jasné plemenné určení. Váš exotický mazlíček byl pravděpodobně stovky let šlechtěn k tomu, aby vykonával nějakou loveckou práci. Může jít o slídiče, honiče nebo třeba stavěcího psa. Všechna tato zaměstnání mají svá specifika, která jsou díky stovkám let šlechtění hluboce zakořeněná. Některé vlastnosti jsou podpořeny, některé utlumeny a nedá se říct, že lovečtí psi jsou všichni stejní. Nicméně nemělo by Vás překvapit, že se bude Váš pes zajímat o zvěř a pohybující se předměty. Prostě bude lovit, a proto asi nebude úplně vhodné pořídit si loveckého psa pro dlouhé rodinné výlety bez vodítka v přírodě.

 

Hlídač stád nebo pastevec I tato určení mají svá specifika, která třeba u loveckých psů nenajdete a mohou se i lišit napříč těmito příslušníky plemene. Když pořizujete neobvyklého mazlíka s tímto plemenným určením, tak buďte stejně opatrní jako u loveckých psů. Zjistěte si, proč bylo některé chování selektivním křížením podporováno, kde toto plemeno žilo, kde pracovalo, co páslo nebo hlídalo. Není nic lepšího než zajít na návštěvu k přátelům, kterým se na zahradě válí kavkazský pastevecký pes, což je krásný huňatý medvídek a podobného nikdo jiný ve Vašem okolí nemá. Osobně bych asi za kliku vrátek do zahrady nevzal dřív, než to udělá jeho páníček.

 

Proč by neobvyklá plemena měla zůstat neobvyklá? Je dobré si uvědomit, kde žijeme. Ve střední Evropě s mírným klimatem, kde zimy jsou chladné a léta teplá. V zemi, kde se lidé potkávají nejen ve městech, ale i v lesích a při každodenních činnostech. Sousedy nemáme několik hodin jízdy autem na sever, ale hned za okny. Neživí nás lov zvěře, ale chodíme si maso kupovat do obchodu. Nehlídáme obrovská stáda dobytka nebo ovcí na obrovských neoplocených pastvinách, ale šoupeme pár desítek kusů zvířectva z louky na louku mezi elektrickými ohradníky. Všechna tato fakta bychom měli zvážit, než se bezhlavě pustíme do koupě rasy, která nás okouzlila. Nebuďme sobečtí a mysleme na to, proč tento pes vypadá tak, jak vypadá, k čemu byl určen a co zcela jistě bude v životě vyžadovat. Pokud váháte nad koupí opravdu neobvyklého pejska, tak si dejte tu práci a načtěte si co nejvíce informací. Zeptejte se zaběhnutých chovatelů v ČR. Poptejte se u trenérů na cvičácích, jestli s podobným pejskem už pracovali. Rozhodně se nenechte unést návalem nadšení a uvažujte racionálně.