Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Flyball

Co je to flyball?

Pokud máte rádi adrenalin, fandění, jste hodně soutěživí, máte týmového ducha a váš pes je rychlý milovník aportování je pro Vás tenhle sport jako stvořený. Váš pes musí většinou cca za 4-6 sec. Proběhnout tam i zpět dráhu dlouhou asi 20m tvořenou 4-mi skokovými překážkami a boxem vystřelujícím míčky. Toto je hodně zjednodušený popis hlavní myšlenky Flyballu.

Když si rozeberete tento sport do detailu, zjistíte, že to není zase až tak jednoduché a nudné jak se zprvu zdá.

Ve Flyballu se utkávají čtyř členná družstva, přičemž v jednu chvíli proti sobě závodí dvě družstva zároveň na dvou stejných flyballových drahách složených ze startovní čáry, čtyř skokových překážek a mechanického zařízení. To při náběhu psa na jeho spouštěcí plochu vystřelí míček přímo proti psovi. Ten musí míček chytit a donést ho až za cílovou čáru zpět ke svému psovodovi. Ve chvíli, kdy první pes dráhu opouští, nastupuje na ní další pes. Oba se míjí přímo na startovní čáře.

Po odběhnutí celého týmu bez chyb závod končí.

I toto je velmi zjednodušený výklad pravidel, ale pokud se nad tím zamyslíte, tak vidíte, že závisí nejen na rychlosti vašeho psa, ale i na Vašem postřehu a sehranosti se zbytkem týmu. V tomto sportu hraje roli každá vteřina a každý milimetr tratě.

 

 

 

Obedience

Zde je charakteristika, kterou jsem si vypůjčila z webových stránek Klubu Obedience CZ:

Českým překladem anglického slova „obedience“ je poslušnost či ovladatelnost. Cílem obedience je naučit psa spolupracovat s psovodem, zadané cviky pes musí vykonávat radostně a zároveň přesně. Zvláštní důraz je kladen na vzájemný vztah mezi psem a psovodem a na schopnost psa pracovat ve vzdálenosti od psovoda. Měl by být brán ohled na fyzické dispozice psa. V obedience provádí psovod se svým psem postupně deset cviků. Devět z nich prověřuje poslušnost a ovladatelnost psa, jeden spadá do kategorie pachových prací – jedná se o rozlišení předmětu psovoda.

(zdroj: www.obedience.cz)

 

 

Canicross

Canicross lze jednoduše vysvětlit jako běh se psem. Pes svým tahem pomáhá běžci-psovodovi k vyšším rychlostem. Canicross můžeme ale také pojmout jako svého druhu aktivnější venčení vašeho čtyřnohého miláčka.

V České republice se jedná o malý, ale rychle se rozrůstající sport, kterému se věnuje stále více závodníků. Ti běhají s pestrou směskou všech možných plemen psů, nejčastěji ale se speciálními kříženci ohařů nebo se sibiřskými huskami. Běhat se dá ale s jakýmkoliv pejskem. Důkazem toho jsou země jako Belgie, Francie nebo Velká Británie, kde je canicross mnohem populárnější a na startu se zpravidla sejdou stovky závodníků se psy různých velikostí a plemen.

 

 

 

 

 

 Dogfrisbee

Dogfrisbee je zábavná sportovní disciplína. Jde o házení disku (frisbee) psovi, který by ho měl ideálně před dopadem na zem chytit a přinést zpět. Tento druh sportu je poměrně nenáročný. K tréninku stačí travnatá plocha např. louka, fotbalové hřiště nebo park. Jediné náčiní které k tomuto sportu potřebujete je vhodný disk.
Je nutné mít disk určený přímo pro psy!
Není vhodné používat "lidské" frisbee (je příliš těžké) a nebo disky vyrobené z tvrdého lámavého plastu - ty mohou psům poranit tlamičku. Psí disky lze koupit buď v internetových obchodech nebo na závodech v dogfrisbee.

Dogfrisbee je na světě přes 30 let. Vznikl, v USA a rozšířil se téměř do celého světa. U nás se celkem dobře ujal a každoročně se řady hráčů rozšiřují. Naše země má pravidelně reprezentanty na Mistrovství Evropy i Mistrovství Světa (kam se musí hráč kvalifikovat) Vzhledem k faktu, že naše reprezentace pravidelně přiveze nějakou tu medaili, tak můžeme tvrdit, že jsme opravdu úspěšní. Více si o tomto sportu můžete přečíst na stránkách Českého Disc Dog Klubu nebo v knize Dogfrisbee - zábavný sport i sportovní zábava.